Vytápění ložnice a tepelná pohoda

4. říjen 2011 17.40

Často se uvádí,  že teplota v ložnici má být nižší než v obytných prostorech cca 18-20 °C. Ovšem takovéto údaje nejsou přesné.  Lidé se mezi sebou liší vnímáním a potřebami tepelné pohody.

Často se uvádí,  že teplota v ložnici má být nižší než v obytných prostorech cca 18-20 °C. Ovšem takovéto údaje nejsou přesné.  Lidé se mezi sebou liší vnímáním a potřebami tepelné pohody. Z toho vyplývá, že obecně uváděné hodnoty teploty v ložnici 18-20°C nemusí všem vyhovovat. 

Faktorem, který ovlivňuje vnímání teploty v ložnici je nejen způsob vytápění, ale také těsnost oken, umístění postele, velikostí ložnice a stejnosměrnosti prohřívání místnosti a ložnicového nábytku.

Jiná teplota stěn a rozdílná teplota  v různých částech ložnice bude v případě vytápění kamny umístěnými v rohu místnosti, jinak bude teplo vnímáno v ložnici s ústředním topením s radiátory umístěnými pod okny a jinak s podlahovým topením.

Pokud je v místnosti otevřený krb, který potřebuje hodně vzduchu k hoření, vznikne velké proudění vzduchu. Dbejte, aby Vaše hlava neležela ve směru proudění vzduchu.

Současným trendem v ložnicích
je také jejich propojení s koupelnami. Pro příjemný spánek není vhodný příliš vlhký, studený a ani horký vzduch.  Žádné extrémy zdravému spánku neprospívají. Příjemné teplo do 22 °C a příjemně zvlhčený vzduch, který nepřesušuje sliznice, jsou optimální podmínky pro všechny věkové skupiny.

Pokud máte Vaši ložnici spojenou s koupelnou sprchování teplou vodou před spánkem zvlhčí vzduch v ložnici na dostatečnou míru. Těsně před spaním by se mělo v ložnici vyvětrat.

Ráno je opět potřeba důkladně vyvětrat, aby se během dne mohla vlhkost z matrace a lůžkovin odvětrat.

ZDRAVÉ SPANÍ

Kvalitní postele, matrace, lamelové rošty a spoustu doplňků pro zdravé spaní najdete v partnerském eshopu Reverie.cz. Jednoduchý systém usnadňuje orientaci na webu a zjednodušuje systém objednání. Široký výběr a nové trendy v oblasti zdravého spaní najdete právě na tomto eshopu.